Skip to content Skip to footer

Bisikletle Beraber Alınması Gereken Ekipmanlar

Hangi sebeple olursa olsun bir bisiklet aldıysanız, bambaşka bir dünyanın kapısını araladınız demektir. Şayet bisiklet almak ilk ve en önemli adımdır. Her daim keyifli sürüşler dilerim.
Bisikletinizi aldığınız anda olmasa bile kısa süre içerisinde bazı ekipmanların eksikliğini hissedeceksiniz. Bu yazıda bisikletle beraber alınması gerektiğini düşündüğüm, yani bisiklet sürerken ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanlardan bahsetmek istedim.

Zil: Her ne kadar ilk etapta para bile vermek istemeseniz de ‘’zile de mi para vereceğiz’’ alıp bisikletinize taktığınız zil zamanla evrim geçirerek kornaya dönüşecektir. Diğer şehirlerde durum nasıl bilmiyorum ama İstanbul’da çoğu kişi (sanırım yolu kaybetmemek için) bisiklet yollarında yaşamını sürdürüyor. Yani koşuyor, yürüyor hatta mangal, semaver yakıp piknik yapıyor. Bisikleti olmayan veya olupta kullanmayan insanların sosyal hayatı çoğunlukla bisiklet yollarında geçiyor. Yani bisikletini kullanan sizler ve kullanmadığı halde varlığını bisiklet yolunda sürdüren kişiler arasında bir mücadele başlıyor. Siz de haklı olarak bu mücadeleyi kazanabilmek için zamanla daha güçlü ses çıkaran bir kornaya ihtiyaç duyuyorsunuz. Bisiklette zil veya kornanın önemini bu yazıyı okuyunca anlayamasanız bile üzülmeyin bisikletiniz size anlatacaktır.

 

Işıklar ve Reflektörler: Reflektör en basit tanımıyla ışığı yansıtan şeye denir. Yani bisikletinizde ışık olmasa bile reflektörünüz varsa arkanızdan veya karşınızdan gelen araç kendi ışığının yansımasını görecektir. Fakat her zaman arkadan veya karşıdan araç gelmez. İşte öyle durumlar için bisikletinizde ön ve arka ışıklara ihtiyaç duyarsınız. Yani temel olarak bisikletlerde ışık aydınlatma amacıyla değil fark edilir olma amacıyla kullanılır. Hava karardığında veya kapalı havalarda bisiklet kullanacaksanız hem kendi güvenliğiniz için hem de çevreniz için bisikletinizde bir çift ışık kullanmalısınız.


Kilit:
Her ne kadar hırsıza kilit dayanmasa da alınabilecek en iyi kilidin alınması gerektiğini düşünüyorum.

 

 

 

Kask: Her ne kadar istemesek de bisiklet kullanırken kaza yapma ve düşme ihtimali her zaman vardır. Bisiklette bizi dışarıdan gelen darbelerden koruyacak herhangi bir duvar olmadığı için en azından kafamızı koruyacak koruyucu bir ekipmana ihtiyaç duyarız. İşte burada bisiklet kaskları devreye girer. Olmazsa olmazlar listenize ekleyebilirsiniz.

 

 

Eldiven: Bisiklet eldivenleri bisiklet üzerinde uzun vakit geçiren kişiler için önemli ekipmanlardır. Bisikletin üzerinde geçen süre arttıkça eller terlemeye başlar, elcikler acıtmaya başlar. Daha da önemlisi avuç içindeki sinirler ezilmeye başladığı için ellerde, dirseklerde ve kollarda uyuşmalar başlar. Tüm bunlarla mücadelede size yardımcı olacak ekipmanlar jel destekli bisiklet eldivenleri olacaktır.

 

 

Matara ve Matara Kafesi: Bisikletler için üretilen mataralar yüksek oranda plastiktir ama fiyatına göre kaliteleri değişmektedir. Fiyat ne kadar düşerse alınan mataranın sağlığa zararı o kadar artmaktadır. Her ne kadar üzerinde ‘’(Bpa) maddesi bulunmamaktadır’’ yazısı bulunsa bile mataraların alüminyum olanlarını tavsiye ediyorum. Ne koku derdiniz olur ne de sağlığa zararlı derdiniz.
Bisiklet sürerken normalden daha fazla susayacağınızı unutmayın. Her zaman yakınınızda su alabileceğiniz bir yer olmayabilir veya kullan at şişelerde satılan sulardan almayı siz tercih etmiyor olabilirsiniz. Sonuç olarak bisikletinizde su taşımanızı sağlayacak bir matara kafesi bulunması iyi olacaktır.

 

 Telefon ve Aksesuar Çantası: Genelde kısmen suya dayanıklı, bisikletin kadrosunun üzerine asılan heybe şeklinde ufak çantalardır. Üst orta kısmında telefon için, sağ ve sol kısımlarında cüzdan vs.. için yer vardır. Elinizin altında olmasını istediğiniz ufak tefek şeyleri koymak için oldukça kullanışlı çantalardır.

 

 

Pompa: Genel kanı insanların sadece lastik patladığında pompaya ihtiyaç duyacaklarına inanmasıdır. Ancak bisikletimizin lastiği patlamasa bile en azından ayda bir kere lastiklerimizin havasını tamamlamamız gerekir. Eğer bisiklet hayatınızı bir bisiklet dükkanının etrafında geçirmiyorsanız bir pompa almalısınız.

 

Yama Seti: Bisiklet üzerinde uzun zaman geçiren çoğu kişinin derdidir lastik patlaması. Lastik patladığında iki şey yapılabilir. Ya patlayan iç lastik değiştirilir ya da yama yapılabilecek bir patlak varsa yama yapılır. Yama yapmak ekonomik olan çözüm olduğu için çoğu insan yama yapmayı tercih eder. Delik yamanır ve yola devam edilir. Her ne kadar param var uğraşmam diyenler olsa da bir haftada 3 kez iç lastik değiştirince onlarda yama arayışına ister istemez katılırlar.

 

 

Alien Çakısı: Bisiklet için üretilen modelleri vardır. Her ne kadar şart olmasa da belirli periyotlarda bisikletinizin üzerindeki vidaları, cıvataları kontrol etmenizi sağlar.

 

 

 

Leave a comment