Skip to content Skip to footer

Çocuk Bisikleti Seçme Rehberi

Çocuk bisikleti alırken kesinlikle kanıtlanmış kurallar yoktur ancak bu yazıda belirtmiş olduğum detaylar sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

  • Ucuzunu veya pahalısını değil doğru olanını seçmek oldukça önemlidir.
  • Sık yapılan hatalardan biri “nasılsa büyüyecek” mantığı ile çocuğa büyük bisiklet almaktır.
  • Çocuk bisikleti sadece çocuğun yaşına göre değil çocuğun boyu da hesaba katılarak alınmalıdır

Bisikletin boyutu büyüdükçe sele ile gidon arasındaki mesafe de artar. Biraz daha netleştirirsek kendisine göre büyük bisiklete oturan çocuk gidona ulaşmak için fazla eğilir ve uzanır. Havada asılı kalmaya çalışıyormuş gibi bir görüntü ortaya çıkar. Gidonu tutabiliyor olması başarı zannedilir ama frenlere ulaşamaz. Bir şekilde bunların hepsini başarsa bile kendine göre büyük bisikletle çocuğun manevra yapması oldukça zordur.

Peki nasıl olmalı?

Doğru boyu nasıl seçeriz?

Çocuğu yaşına ve boyuna göre tavsiye edilen bisiklete oturtun ve sele ile gidon arasındaki mesafeyi kontrol edin. Çocuğunuz sele üzerindeyken gidona rahatça uzanıp, frenlere basabiliyor mu? Gidonu rahatça sağa sola çevirebiliyor mu? Sele en alt seviyedeyken ayakları ile yere temas edebiliyor mu ve pedalları rahatça çevirerek bisikleti hareket ettirebiliyor mu? Tüm bu kriterlere dikkat ederek alacağınız bisiklet çocuğunuz için doğru bisiklet olacaktır.

Bazı çocuklar yaşıtlarına göre daha uzun veya kısa olabilir. Böyle durumlarda yaş kriterine göre değil, biraz önce bahsettiğim yöntemle boy kriterine göre bisiklet alınmalıdır.

Çocuk bisikletlerinde boyutlar teker çaplarına göre değişmektedir. Aşağıda bununla ilgili klavuz niteliğinde bir rehber yer almaktadır. Ancak her markanın aynı teker çapındaki bisikleti aynı boyda değildir. Yani 16” bisikletlerin hepsi aynı büyüklükte değildir. Firmaların bisikletlerde kullandığı kadro büyüklükleri farklılık gösterebilir. Bu sebepten bisikleti internetten değil, bisiklet mağazalarından çocuğunuza deneterek almalısınız.

Çelik mi? Alüminyum mu?

Çocuğunuza bisiklet seçerken önemli bir konu daha karşınıza çıkacaktır. Çocuğunuza alacağınız bisikletin kadrosu çelik mi yoksa alüminyum mu olmalı? Ülkemizde hangisinin daha çok tercih edildiğine dair kesin bir veri olmasa da alüminyum olanın tercih edilmesi daha avantajlıdır. En temel fark alüminyum kadronun çelik kadroya göre daha hafif ve paslanmaya karşı çok daha dayanıklı olmasıdır.

Ülkemizde çelik kadro çocuk bisikletleri ile alüminyum kadro çocuk bisikletleri arasında çok ciddi kalite farkı vardır. Çelik kadro bisikletler daha ucuzdur ve bu ucuzluğun sağlanabilmesi için kullanılan her şeyin olabildiğince düşük kaliteli olmasına özen gösterilir. Bakıldığı zaman görsel şahanedir ancak kalite yerlerdedir. Çoğunlukla çocuk pedalı zar zor çevirebilir. Frenler genelde tutmaz veya ayarlanamaz. Kısa sürede her yerinden paslanmaya ve çürüyüp dökülmeye başlaması da cabasıdır.

Alüminyum kadro çocuk bisikletlerinde durum fiyatla orantılı olarak farklıdır. Bu bisikletler hem daha hafif hem de kadroları paslanmaya karşı daha dayanıklıdır. En önemli fark ise bu bisikletlerde firmalar kaliteli donanım ve ekipmanlar kullanırlar. Yani çocuklar rahatlıkla pedal çevirip bisikleti hareket ettirebilirler ve çalışan frenlere sahip olabilirler. Ara sıra bile yağlanıp temizlenmeleri uzun süre problemsiz, dağılıp dökülmeden kullanılabilmelerini sağlar.

Vitesli mi? Vitessiz mi?

Kaç visetli?

12, 14 veya 16 jant bisikletlerde vites yokken 20 jant çapına sahip bisikletlerden itibaren vites konusu karşınıza çıkar. 20 jant çapındaki bisikletlerde hem vitesli hem de vitessiz olarak üretilen modeller mevcuttur. Şahsen vitessiz modelleri tavsiye ederim çünkü o yaştaki çoğu çocuk vites kullanımını anlamakta çok zorlanmaktadır. Ama yine de çocuğunuz için vitesli bir bisiklet almak istiyorsanız, o zaman da 6 veya 7 vitesli olarak üretilen basit bir vites koluyla kontrol edilebilen bir bisiklet almanız yeterli ve mantıklı olacaktır. Daha yüksek vites sayısına sahip modellerde birçok yetişkinin bile bir türlü doğru şekilde uyamadığı doğru vites kullanımı kuralları çocukların karşısına çıkacaktır.

20 jant modellerde 6 veya 7 vitesli bisikletler bulunabilirken 24 jant bisikletlerde maalesef 21 vites tek seçenek gibidir ve çocuğunuz artık doğru vites kullanımını öğrenmek zorunda kalacaktır. Bununla beraber çelik mi yoksa alüminyum mu konusu özellikle 24 jant vitesli bisikletlerde daha da önemli hale gelmektedir. Fiyat ne kadar düşerse kalite o kadar düşüyor ve fiyat ne kadar yükselirse kalite o kadar yükseliyor.

Tavsiyem her zaman çocuğunuzun sağlığı için kaliteli ve doğru boyda bisiklet almanız yönündedir.

Keyifli sürüşler dilerim.

Leave a comment