Skip to content Skip to footer

Hangi Bisikleti Almalıyım?

Ülkemizde gelişimi için oldukça fazla çaba harcanan bisiklet sektörünün içinden biri olarak bu başlıkta yazıyorum. Çünkü her yıl yüzlerce belki binlerce kişi bana bu soruyu soruyor. Genel olarak ilk defa bisiklet alan insanların çoğu ya internetten edindikleri bilgilerle ya başkalarının tavsiyeleriyle ya da mağazalardaki satıcıların yönlendirmeleriyle bisiklet alırlar. Sonuç olarak nereden bakarsanız bakın çok fazla kafa karışıklığı ile ilk bisiklet alınır.
Bana göre karar verilmesi gereken ilk ve en önemli detay alınacak bisikletin tarzıdır. Yani, Dağ bisikleti mi? Trekking/Şehir bisikleti mi? Yol bisikleti mi, Katlanır Bisiklet mi? Hangisinin alınacağı belirlenmelidir. Yani hangi amaçla bisiklet alınacağı belirlenmelidir. Marka, fiyat ve kalite daha sonra belirlenmesi gereken detaylardır.  Hiçbir zaman ucuz olduğu için veya kadro tasarımı ve renkleri güzel göründüğü için bir bisiklet alınmamalıdır.
Öncelikle bazı sorulara cevap vermemiz yani hangi beklenti ile bisiklet almak istediğimizi belirlememiz gerekiyor. Örnek olarak;

  1. Bozuk yol şartlarında rahatsızlık hissetmeden mi bisiklet sürmek istiyorsunuz?
  2. Uzun mesafelerde, gezi amaçlı mı bisiklet sürmek istiyorsunuz?
  3. Hız mı yapmak  istiyorsunuz?
  4. Bisikletinizin az yer kaplamasını, gerektiğinde taşınmasının kolay olmasını mı istiyorsunuz?

Hangi bisikleti alacağımıza karar verirken bu tarz basit birkaç soruyu kendinizce cevaplamanız karar vermenizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Bunun yanında günümüzde tüm bisiklet mağazalarında olmazsa olmaz olan belli başlı bisiklet türleri hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olunması da oldukça önemlidir.

  • Dağ Bisikletleri / MTB
  • Yol Bisikletleri
  • Trekking/Şehir Bisikletleri
  • Katlanır Bisikletler


Dağ Bisikletleri:

Dağ bisikletleri temelde arazi şartlarında kullanılmak üzere tasarlanmış bisikletlerdir. Bu bisikletleri diğer bisikletlerden ayıran en önemli özellikleri geniş ve dişli lastik yapıları ve sağlam kadro tasarımlarıdır.

Ülkemizde bu bisiklet türünün oldukça fazla tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

Ülkemizin yol şartları malum olduğu için çok sayıda kişi arazide kullanmasa bile bu bisiklet türünü almayı tercih etmektedir. Gençler kaldırımlardan ve yollardaki setlerden atlamayı sevdikleri için bu bisiklet türünü tercih etmektedir. Dağ bisikletleri diğer bisiklet türlerine göre daha dayanıklı oldukları için aileler tarafından çocuklarına alınmak üzere tercih edilirler. Çünkü bilirler ki alınacak bisiklet çocuklarının altında hırpalanacaktır. Bunun dışında ilk defa bisiklet sürecek veya uzun yıllar sonra yeniden bisiklet sürecek kişiler için dağ bisikletleri daha kullanışlı olmaktadır. Geniş lastik yapılarının sürtünme katsayısını arttırması bisikleti kullanan kişinin bisiklete olan hakimiyetini de arttırmaktadır. Kısa mesafeler için uygun bisikletlerdir.

Yol Bisikletleri:

Yol bisikletleri çok ince lastik yapısına ve aynı derecede ince ve hafif kadro yapısına sahip olan bisikletlerdir. Bu bisikletlerin amacı hız yapmaktır. Yani bu tür bisikletler düz yol bisikletleridir. Genel olarak bu bisiklet çeşidini aktif olarak bisiklet sporuyla ilgilenen ve yüksek hızlarda bisiklet kullanmayı isteyen kişiler tercih eder. Genelde ilk kez bisiklet alacak kişilerin tercih ettiği bir tür değildir.

 

Trekking/Şehir Bisikletleri:

Trekking/Şehir bisikletleri yapılarından dolayı dağ bisikletlerine göre daha az tercih edilmektedir. Bunun nedeni insanların genelde çocuklarına hediye olarak dağ bisikleti almalarıdır ve Trekking bisikletleri biraz daha ne istediğini bilen kişilerin tercihi olur. Peki, fark nedir ve kimler Trekking bisikleti alır? Trekking bisikletlerinin lastikleri Dağ bisikletlerine göre daha ince yapıdadır ve karma zeminlere uygundur. Lastik yapıları daha ince olduğu için sürtünme katsayısı daha azdır. Yani daha akışkandır. Hızlı ve uzun yol gitmek isteyen bununla beraber yol bisikletindeki gibi eğilerek değil, dik oturarak bisiklet sürmek isteyen kişilerin tercih ettiği bisiklet türüdür.

 

Katlanır Bisikletler:

Katlanır bisikletler isimlerinden de anlaşılabileceği gibi katlanabilen bisikletlerdir. Bu bisikletlerin katlanabilir doğası, gerektiğinde kompakt bir şekilde az yer kaplayarak bir çanta gibi elde taşınabilmesine olanak sağlar. Gerektiğinde uzun mesafeleri bisikletinizi yanınıza alarak toplu taşıma veya kendi aracınızla kat edip sonrasında gittiğiniz yerlerde bisikletinizle gezmenize olanak sağlar. Bu bisiklet türü depolama anlamında çok avantaj sağlamaktadır. Yani evinizde veya iş yerinizde çok az alan kaplar. Minimal yapıları sayesinde şehir içinde ve dar alanlarda da kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Size tavsiyem, bisiklet almak için bir bisiklet mağazasına gitmeden önce yukarıda belirttiğim bisiklet türlerinden hangisinin sizin için daha uygun olduğunu belirlemeniz yönünde olacaktır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Leave a comment