Skip to content Skip to footer

Shimano GRX

Shimano, 2019 yılının sonlarında dünyanın ilk Gravel serisi grup setini tanıttı.
Shimano Grx.
Özellikle Gravel bisikletler için hazırlanan bu özel seri, kullanıcı sayısı hızla artan Gravel tarzı için oldukça önemli bir adım olmuştur.
Grx donanımlı Gravel bisikletleri daha iyi anlayabilmek için üst seviye dağ bisikleti komponentleriyle donatılmış harika bir yol bisikleti kullandığınızı düşünmelisiniz. Hissedeceğiniz en büyük eksiklik tabiki iyi çalışan bir amortisör olacaktır. Ancak öte yandan hem hızlı hem de sınır tanımaz bir bisiklet hayal etmelisiniz.
Shimano, 2020 kataloğunda GRX serisinde 3 farklı seçenek sunmaktadır.
Bunlar: RX810, RX600 ve RX400’dür. Ayrıca GRX DI2 seçeneği de mevcuttur.
RX810 ve RX600 11 vites, RX400 ise 10 vites olarak tasarlanmıştır.
GRX serisinde birçok teknoloji bir arada kullanılmıştır.

İlk olarak kollar yeniden tasarlanmıştır. Yeni GRX kollarda eller topuz kısmındayken frenlemeyi geliştirdiler ve bunu pivot noktasını yükselterek yaptılar. Yani fren kolunun bağlantı noktasını 18mm yükselttiler. Bu sayede kullanıcıların daha az güç uygulayarak daha yüksek fren performansı elde etmesi sağlanmış oldu.

Bunun dışında daha yüksek topuz kafası, kollarda kaydırmaz kaplama ve çıkıntı dokulu özel mat yüzey GRX kollarına ait diğer özelliklerdir. Bu özellikler ellerin yanlış hizalanmasını ve kaymasını önlemek amacıyla son derece iyi düşünülmüş detaylardır.

Shimano’nun mükemmel frenleme teknolojilerinden Servo Wave teknolojisini yeni GRX 810 kollarda, Ice Tech ve One Way Bleeding teknolojilerini ise yeni GRX logolu fren kaliperlerinde ve kullanılan balatalarda görmekteyiz. Tüm bunlara ek olarak Ice teknolojisine sahip üst seviye bir rotorla her koşulda mükemmel durdurma gücünü elde etmeniz çok kolaydır.

11 vites grubunda tek yaprak ve çift yaprak aynakol seçenekleri sunan Shimano 10 viteste sadece çift yaprak aynakol seçeneği sunmaktadır. Geleneksel yol bisikleti aynakollarına göre daha küçük dişli oranlarına sahip yeni GRX aynakollar doğru kasetle neredeyse her arazi için mükemmel vites aralığı sunmaktadır. Teknik olarak herhangi bir 11’li veya 10’lu mevcut Shimano donanımlarıyla uyumlu çalışmaktadırlar.


Daha geniş lastik aralığı için ön değiştirici 2,5 mm daha dışa alınmıştır.

GRX serisinde arka aktarıcı yeniden tasarlandı. Ultegra’nın estetiği ve dağ bisikleti arka aktarıcılarında kullanılan RD+ teknolojisi bu aktarıcıda bir aradadır. İçine yerleştirilmiş bir debriyaj bulunan yeni GRX aktarıcı engebeli araziler için mükemmel bir seçenektir. RD+ özelliği bisikletin kullanıldığı yola göre açık veya kapalı duruma getirilebilmektedir. Bu da her şartta mükemmel vites kontrolü anlamına gelir. Aşırı engebeli arazide zincir sarsıntısı ortadan kalkar ve çok daha kararlı vites geçişleri gerçekleşir.
Makalemi faydalı bulduysanız Kanalıma Abone olarak bana destek olabilirsiniz.

Leave a comment