Skip to content Skip to footer

Yol Bisikleti Çeşitleri

Bisiklet sanayiinin yıllar içerisinde gelişmesi ve bisiklet kullanımında son yıllarda yaşanan patlama ile beraber bisiklet türleri içerisinde de çeşitlilik ortaya çıkmıştır. Yani kullanıcı sayısı arttıkça kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak farklı bisiklet türlerine olan ihtiyaç da artmıştır. Bunu dikkate alan bisiklet sanayi bazı bisiklet türlerinin kendi içlerinde farklı amaçlar için kullanılabilecek farklı varyasyonlarını üretme yoluna gitmiştir. Bu da türler içerisinde çeşitliliğe neden olmuştur. Şimdi bu çeşitlilik sonucu ortaya çıkan yol bisikleti türlerini kısaca tanıyalım.

YARIŞ BİSİKLETLERİ

Bu bisikletler hızlı gitmek için tasarlanmış, kısa alın borusuna sahip hafif karbon alaşımlı kadrolardan oluşan, yüksek yer tutuşuna sahip bisikletlerdir. Daha fazla hız için daha büyük dişli oranlarının kullanıldığı bisikletlerdir. Uzun ve çok dik tırmanışlar için uygun değillerdir. Yüksek hız bisikletleridir.

GRAVEL BİSİKLETLERİ

Bu bisiklet bir yol bisikletinden daha dayanıklı ve bir dağ bisikletinden daha hızlıdır. Temelde her türlü arazide kullanılabilmek üzere tasarlanmıştır. Her türlü zeminde performans gösteren bir makinedir. Yapı olarak bir yarış bisikletinden daha rahattır.

Bu bisiklet türü ülkemizde çok yenidir. Çakıl bisikletlerinin kadroları yarış bisikletlerinin kadrolarına göre daha sağlam yapıda üretilir. Bu sağlam yapı kendini kullanılan jantlarda da göstermektedir. Genelde eğilim alüminyum kadro ve karbon maşa yönündedir. Bu bisikletler gerektiğinde bir dağ bisikletinin gidebileceği yollarda gidebilmek üzere tasarlanmıştır. Cyclocross bisikletlerle çok karıştırılmaktadırlar ancak birbirlerinden çok farklıdırlar. Bu farkı cyclocross bisikletler başlığında daha net göreceğiz. Standart yol bisikletlerine göre dişli ve daha geniş lastiklere sahiptirler ve yol bisikletlerinde tercih edilen kumpas fren yerine bu bisiklet türünde disk fren tercih edilir. Karma zeminlerde yapılacak uzun sürüşlerde konfor sağlamakla beraber yol bisikletlerine göre hızda azalma yaşanır.

CYCLOCROSS BİSİKLETLER

Bu bisikletler yol bisikletlerinin off-road yarışlarında kullanılabilecek yapıda üretilmiş halleridir. Cyclocross yarışları 2-3 kilometrelik parkurlarda yapılır. Bu parkurlar çim, ormanlık yollar, kaldırım, kum hatta çamur içerir. Kısa mesafelerde yapılan bu yarışlarda kullanılan bisikletlerin agresif yapıda olmaları çok önemlidir. Yani ani manevralara anında cevap vermeleri gerekmektedir. Kullanıldıkları parkurlar göz önünde bulundurulduğunda bazı yapısal farklılıkları öne çıkmaktadır. Orta göbekleri diğer yol bisikletlerine göre daha yukarıda konumlandırılmıştır. Alın boruları yere daha dik konumdadır. Bu durum maşanın da yere daha dik bir açıyla uzanması anlamına gelir. Bu dik pozisyon düşük hızlarda ani manevraların yapılmasını kolaylaştırmakla beraber yüksek hızlarda güvenli bir sürüş yapılmasını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bisikletleri çakıl bisikletlerinden farklı kılan en önemli özellikler bunlardır. Çakıl bisikletlerinde alın borusu daha yatay pozisyondadır bu da hakimiyeti kolaylaştırır.

Bir cyclocross bisikletinin farklı bir kadro yapısı vardır. Bu kadro yapısı lastiklerle kadro arasında daha fazla mesafe olmasını sağlar. Yani daha geniş lastikler kullanılabilir ve lastikleri saran çamur tabakası olsa bile kadroya temas etmeyeceği için bisikletin gitmesine engel oluşturmaz. Yol bisikletine göre daha dik bir oturuş pozisyonu sunar. Yüksek hızlara çıkmadan günlük hayatta da rahatlıkla kullanılabilir. Bu bisikletler yarış esnasında kullanıldıkları parkur gereği zaman zaman kullanıcılar tarafından omuzlarına alınarak taşınmaktadır. Bu sebeple kablolar kadronun içinden ya da üstünden geçmektedir.

Cyclocross bisikletlerde kullanılan aynakol da farklılık göstermektedir. Birçok üretici tek yaprak aynakol kullanma eğilimi göstermektedir. Bunun sebebi 2-3 kilometrelik kısa parkurda çok fazla vites değiştirme kargaşasını sonlandırmak, bisiklete hafiflik kazandırmak ve mekanik problemleri azaltmak amaçlıdır. Yaygın olan kullanım 36’lı tek yaprak kullanımdır. Küçük olan bu yaprağın 11’li kaset ile kullanımı zorlu arazi şartlarıyla başa çıkmayı kolaylaştıracak hafif vites seçenekleri sunmaktadır.

Yol bisikletlerine göre daha geniş ve yüksek lastikler, daha dayanıklı jantlar ve disk fren kullanılmaktadır.

DAYANIKLILIK BİSİKLETLERİ

Dayanıklılık bisikletleri yarış bisikletlerine göre daha konforlu sürüş imkanı sağlayan bisikletlerdir. Yarış bisikletlerine göre gidonları daha yüksekte konumlandırılır. Genelde kullanılan krank setleri uzun tırmanışları kolaylaştıracak yapıdadır. Bu bisikletlerde yarış bisikletlerindeki kadar yüksek hız aranmaz ancak birçok kullanıcı krank ve kasetleri değiştirerek bu bisikletleri katılmak istedikleri yarışa uygun hale getirerek yarışlara katılmaktadır. Ülkemizde en çok satılan yol bisikleti türüdür.

AERO BİSİKLETLER

Aero bisikletler bir TT bisikletinin birçok özelliğinin alınıp yarış bisikletine eklenmiş halidir. Yapısal olarak bir yarış bisikletinden daha ağır olmalarına rağmen aero avantajları sayesinde zamandan tasarruf edilmesini sağlarlar. Tabi bunu rüzgarın yönü belirler. Aero bisikletlerin en büyük özelliği rüzgar dirençlerinin çok düşük olmasıdır. Derin kesitli jantlar kullanılır. Bu bisikletlerin önceliği sürtünmeyi azaltmak ve rüzgarda olabildiğince kaygan olmaktır. Bunu sadece bisikletin aerodinamik kadro yapısı sağlamaz. Bu bisikletin gidonu alçakta konumlandırılır ve bir dayanıklılık bisikletine göre gidon birkaç cm daha uzakta yer alır. Yani bu bisikleti kullanacak kişinin esnek bir vücuda sahip olması çok önemlidir. Çünkü bisikleti öne doğru yatarak kullanmak durumunda kalacaktır. Aksi taktirde uzun süre bu bisikletin üzerinde olmak kullanıcıya zarar verecektir.

Triatlon yarışlarında sürenin ne kadar önemli olduğu bilinmektedir ve kat edilen mesafeler göz önünde bulundurulursa bu yarışlar için oldukça ideal bisikletlerdir. Aero bisikletler düz yollarda hızlı gitmek amacıyla tasarlandıklarından dolayı genel kanı 53/39 dişli sayısına sahip krank setlerine sahip olmaları gerektiği yönündedir ancak bu bisikletler çoğunlukla 52/36 dişli sayısına sahip krank setleri ile satışa sunulmaktadır.

TT/ZAMANA KARŞI BİSİKLETLERİ

Bu bisikletler mümkün olduğunca hızlı gitmek ve rüzgara karşı mümkün olduğunca az direnç göstermek üzere tasarlanmışlardır. Aerodinamik özelliklerle donatılmışlardır. Bu kullanıcının hızla ilerlemek için daha az enerji harcamasını sağlar. Kadro öne doğru olabildiğince dik açıyla uzanır. Frenleri ve kabloları gizlenmiştir. Bu bisikletler tamamen karbondan üretilmiştir. Diğer yol bisikletlerinden daha farklı ve tutuş açısı daha ileride olan özel gidonlara sahiptirler ve bu gidonların üzerinde ek olarak aero barlar vardır. Bununla beraber oldukça dik bir sele açısına sahiptirler ve seledeki bu dik açı kullanıcıların yükü farklı kas gruplarına dağıtmasına yardımcı olur.

Kullanıcılar öne doğru çok daha yatık pozisyonda bu bisikletleri kullanırlar. Bu bisikletlerdeki aero barlar kullanıcının dinlenmesine olanak sağladıkları için sürüşü kolaylaştırırlar. Bu bisikletler profesyonel hız bisikletleri olduğundan bazı firmalar üst seviye modellerinde 53/39 dişli oranında krank set kullanırlar ancak yarı kompakt kranklar bu bisikletlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda geliştirilen elektronik vites sistemleri bu bisiklet türünde oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır.

 

Leave a comment