Skip to content Skip to footer

Yol Bisikleti Nedir?

Yol bisikletleri bisiklet dünyasının hız makineleridir. Bu bisikletler bacaklarınızın gücüyle doğru orantılı olarak bisiklet üzerinde en hızlı şekilde gidebilmeniz için tasarlanmıştır. Yani bacaklarınız ne kadar güçlüyse o kadar hızlı gidersiniz. Tabi bunda kullandığınız bisikletin sahip olduğu donanımlarında etkisi olacaktır. Yol bisikletleri ismini adından da anlaşılacağı gibi üzerinde gitmesi amacıyla yapılmış zeminden alır. Yani asfalttan. Yol bisikletleri asfaltta gitmek üzere tasarlanmıştır.

Yol bisikletleri şekil itibari ile yıllar boyunca çok ciddi değişimlere uğramamış gibi görünse de yapısal olarak çok büyük değişimlere ve gelişimlere uğramıştır. Eskinin çelik kadroları yerini hafif alaşımlı alüminyum, karbon ve titanyum kadrolara bırakmıştır. Tabi bu değişimden yıllar boyunca bisikletlerin tüm parçaları etkilenmiştir. Yüksek teknolojinin bisiklet sanayiinde kullanılmasıyla beraber bugün yol bisikletleri için geliştirilen elektronik vites sistemleri yavaş yavaş güçlü bisiklet markaları tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Dediğim gibi genel şeklinde çok ciddi değişimler yokmuş gibi görünse de yapısal anlamda ciddi değişimler ve gelişimler olmuştur ve bu değişimler kullanıcıların performanslarını etkileyen en önemli etkenlerdir.  Doğru kadro ölçüsü ve doğru donanımlara sahip bir bisiklet, kullanıcının fiziksel özelliklerine göre ayarlandığı takdirde kullanıcının en yüksek performansı alması kaçınılmaz olmaktadır.

KADRO

Kadro bisikletin iskeletidir. Bisiklet kadronun üzerine kurulur. Yol bisikleti kadroları genelde alüminyum veya karbondur ancak bazı özel bisikletler için çelik ve titanyum kadrolar da üretilmektedir.

Yol bisiklet kadroları sadece üretildiği materyal türüne göre çeşitlilik göstermemektedir. Farklı kullanım amaçlarına göre üretilen yol bisikleti çeşitleri vardır. Bu çeşitlilik farklı kadro çeşitleri üretilmesine sebep olmuştur. Yol bisiklet çeşitlerini incelerken bu kadro çeşitlerini de görmüş olacağız.

Yol bisikleti kadrolarında aranan en önemli özellik hafifliktir.

TEKERLEKLER

Yol bisikleti tekerleklerinin dağ bisikletlerindeki gibi ağır, geniş ve çok dayanıklı olması şart değildir. Yol bisikletlerinde kullanılan jantlar lastiklerle doğru orantılı olarak ince ve hafif şekilde tasarlanır. 23mm ve 25mm genişliğe sahip aynı zamanda yüksek hava basınçlı (90-120 psi) lastikler kullanılır. Bu dar yapıdaki lastiklerin sürtünme katsayısı daha azdır ve yüksek hızlara çıkmayı kolaylaştırır. Bu ince lastikler yeni nesil aero jantlarla birleşince rüzgar direncini kıran mükemmel hız makineleri ortaya çıkmış olur. İnce lastik yapılarına uygun hafif aero jantlar ile ortaya çıkan tekerlekler yol bisikletleri için mükemmel donanımlar olurlar.

KRANK TAKIMI

Yol bisikletlerinde krank takımları önemlidir. Yol bisikletini disiplinli bir şekilde yani profesyonel olarak kullanan veya kullanacak kişiler için krank takımları çok büyük öneme sahiptir. Genelde yaygın olan üç çeşit krank takımı vardır. Bunlar;

Kompakt krank – 50/34

Standart krank – 53/39

Yarı kompakt krank – 52/36 şeklindedir. Bazı uygun fiyatlı bisikletlerde üçlü kranklar da kullanılmaktadır.

Düzenli olarak antrenman yapılan bölgenin yükselti durumu ve daha da önemlisi kullanıcıların katılacakları yarışların yapılacağı yolların düz ve tırmanış gerektiren etaplarının yoğunluğu hangi krank takımının seçilip kullanılması gerektiği konusunda belirleyici unsurdur. Bu konu ülkemizde çok az sayıda kullanıcının bildiği bir konudur ve krank takımı ile beraber kaset sayısı da çok önemlidir. Çeşitli web siteleri hangi dişli oranlarının hangi kadansta kullanıcıyı hangi hıza ulaştıracağını hesaplayan hesap makineleri sunmaktadır.

KASET

Yol bisikleti kullanıcıları için belirli bir kadansta pedal çevirmek önemlidir. İdeal oranda pedal çevirmemize yardımcı olmak için dar aralıklarla birbirine bağlanmış dişliler kullanılır. Bu dişlilerin sayıları 7,8,9,10,11 şeklindedir.

GİDON

Yol bisikleti gidonları yapıları sayesinde birkaç farklı tutuş açıları sunar. Bu gidonlar kendi içlerinde tutuş pozisyonlarına göre de yapısal çeşitlilik göstermektedir. Gidonlar kadar önemli bir diğer konu da gidon boğazı konusudur. Yol bisikletinin türüne göre gidonun kendisi, gidonun yüksekliği ve alçaklığı da değişmektedir. Profesyonel kullanıcılar belirli kriterlere göre doğru gidonun hangisi olduğunu seçerek doğru açıda ayarlayıp kullanmaktadırlar.

SELE

Selelerin bisiklet üzerindeki konforumuz için çok önemli olduğu tartışmasız bir gerçektir. Tabi bu konforu sele kadar doğru kurulum da etkilemektedir. Bisiklette vücut ağırlığımızı sele, pedallar ve gidon eşit şekilde paylaşarak taşımaktadır. Yol bisikletlerinin seleleri yapı olarak uzun, dar ve sert yapıdadır. Görünüş olarak ne kadar rahatsız olsalar da son zamanlarda yapılan araştırmalar selelerin oturma kemiği genişliğinde olması gerektiğini göstermektedir. Doğru sele doğru oturma kemiği genişliğinde olandır.

FRENLER

Yol bisikletlerinde yaygın olarak kumpas frenler kullanılmaktadır. Bazı üreticiler disk frenli model seçenekleri de sunmaktadır ancak çok fazla tercih edilmemektedir. Kumpas frenler çift eksenli olmalarıyla beraber hafif ve güçlüdür.

Leave a comment